Haberler

Kimler risk altındadır?

İYE’ler her yaştan insanı etkileyebilse de, belirli gruplar daha büyük risk altındadır.
 
Kadınların İYE sorununa daha meyilli olmasının nedeni, kadın vücudunun anatomisine bağlıdır. Üretra, erkeklerde olduğundan daha kısadır ve ayrıca, bakterilerin idrar yolunu işgal edebileceği anüse daha yakındır. Kadınlarda östrojen hormonu yaş ilerledikçe azalır. Bu da idrar yolunun kenarlarının incelmesi ve kurumasına neden olur. Koruyucu mukoza zarı veya mukoza da daha az asitli hale gelerek enfeksiyonla savaşma yetisi azalır. Östrojen hormonu tedavisinin İYE sorununu önlemek için tavsiye edilmesinin nedeni budur.
 
İYE şikayeti yaşaması olası diğer insanlar ise, diabetes mellitus hastası yaşlılar, kalıcı kateter kullananlar, fazla hareket etmeyen veya hasta kişilerdir. 
 
Bakterilerin kalan idrarda üreyebilmesi nedeniyle İYE riskini artırabilecek bir başka durum da mesaneyi tamamen boşaltamamaktır. Artık idrar, idrar yolunun normal fonksiyonunu etkileyen kabızlık, büyüyen bir prostatın akışı engellemesi veya sarkma, omurilik zedelenmesi veya sinir zedelenmesi gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.